Mulayam Sigh Yadav va concedir el segon premi civil més alt de l'Índia
S'han anunciat els premis Padma per a aquest any 2023. Sis persones inclòs el fundador del partit Samajwadi, Mulayam Singh Yadav, l'exministre en cap de Karnataka SM Krishna, el reconegut arquitecte BV Doshi i el mestre de tabal Zakir Hussain, reben Padma Vibhushan, el segon premi civil més important de l'Índia.
Premis Padma: un dels premis civils més alts del país, s'atorguen en tres categories, a saber, Padma Vibhushan, Padma Bhushan i Padma Shri. Els premis s'atorguen en diverses disciplines/àmbits d'activitat, com ara art, treball Social, assumptes públics, ciència i enginyeria, comerç i indústria, medicina, literatura i educació, esports, servei civil, etc. 'Padma Vibhushan' s'atorga per un servei excepcional i distingit; "Padma Bhushan" per un servei distingit d'alt ordre i "Padma Shri" per un servei distingit en qualsevol camp. Els guardons es convoquen cada any amb motiu del Dia de la República.
Aquests premis els atorga el president de l'Índia en funcions cerimonials que se celebren a Rashtrapati Bhawan, normalment al voltant de març/abril de cada any. Per a l'any 2023, el president ha aprovat l'adjudicació de 106 Padma Awards inclosos 3 casos de duo (en un cas de duo, el Premi es compta com un) segons la llista següent. La llista consta de 6 Padma Vibhushan, 9 Padma Bhushan i 91 Padma Shri Awards. 19 dels guardonats són dones i la llista també inclou 2 persones de la categoria d'Estrangers/NRI/PIO/OCI i 7 guardonades pòstums.
Aquí teniu la llista completa de persones guardonades amb els premis Padma aquest any.
SN | Nom | Camp | Estat/País |
1 | Shri Balkrishna Doshi (pòstum) | Altres – Arquitectura | Gujarat |
2 | Shri Zakir Hussain | Art | Maharashtra |
3 | Shri SM Krishna | Afers públics | Karnataka |
4 | Shri Dilip Mahalanabis (pòstum) | Medicina | West Bengal |
5 | Shri Srinivas Varadhan | Ciència i enginyeria | Estats Units d'Amèrica |
6 | Shri Mulayam Singh Yadav (pòstum) | Afers públics | Uttar Pradesh |
Padma Bhushan(9)
SN | Nom | Camp | Estat/País |
1 | Shri SL Bhyrappa | Literatura i Educació | Karnataka |
2 | Shri Kumar Mangalam Birla | Comerç i Indústria | Maharashtra |
3 | Shri Deepak Dhar | Ciència i enginyeria | Maharashtra |
4 | Sra Vani Jairam | Art | Tamil Nadu |
5 | Swami Chinna Jeeyar | Altres – Espiritualisme | Telangana |
6 | Sra Suman Kalyanpur | Art | Maharashtra |
7 | Shri Kapil Kapoor | Literatura i Educació | Delhi |
8 | Sra Sudha Murty | Treball Social | Karnataka |
9 | Shri Kamlesh D Patel | Altres – Espiritualisme | Telangana |
Padma Shri (91)
SN | Nom | Camp | Estat/País |
16 | Dr. Sukama Acharya | Altres – Espiritualisme | Haryana |
17 | Sra Jodhaiyabai Baiga | Art | Madhya Pradesh |
18 | Shri Premjit Baria | Art | Dadra i Nagar Haveli i Daman i Diu |
19 | Sra Usha Barle | Art | Chhattisgarh |
20 | Shri Munishwar Chanddawar | Medicina | Madhya Pradesh |
21 | Shri Hemant Chauhan | Art | Gujarat |
22 | Shri Bhanubhai Chitara | Art | Gujarat |
23 | Sra Hemoprova Chutia | Art | Assam |
24 | Shri Narendra Chandra Debbarma (pòstum) | Afers públics | Tripura |
25 | Sra Subhadra Devi | Art | Bihar |
26 | Shri Khadar Valli Dudekula | Ciència i enginyeria | Karnataka |
27 | Shri Hem Chandra Goswami | Art | Assam |
28 | Sra Pritikana Goswami | Art | West Bengal |
29 | Shri Radha Charan Gupta | Literatura i Educació | Uttar Pradesh |
30 | Shri Modadugu Vijay Gupta | Ciència i enginyeria | Telangana |
31 | Shri Ahmed Hussain i Shri Mohd Hussain *(Duo) | Art | Rajasthan |
32 | Shri Dilshad Hussain | Art | Uttar Pradesh |
33 | Shri Bhiku Ramji Idate | Treball Social | Maharashtra |
34 | Shri CI Issac | Literatura i Educació | Kerala |
35 | Shri Rattan Singh Jaggi | Literatura i Educació | Panjab |
36 | Shri Bikram Bahadur Jamatia | Treball Social | Tripura |
37 | Shri Ramkuiwangbe Jene | Treball Social | Assam |
38 | Shri Rakesh Radheshyam Jhunjhunwala (pòstum) | Comerç i Indústria | Maharashtra |
39 | Shri Ratan Chandra Kar | Medicina | Illes Andaman i Nicobar |
40 | Shri Mahipat Kavi | Art | Gujarat |
41 | Shri MM Keeravaani | Art | Andhra Pradesh |
42 | Shri Areez Khambatta (pòstum) | Comerç i Indústria | Gujarat |
43 | Shri Parshuram Komaji Khune | Art | Maharashtra |
44 | Shri Ganesh Nagappa Krishnarajanagara | Ciència i enginyeria | Andhra Pradesh |
45 | Shri Maguni Charan Kuanr | Art | Odisha |
46 | Shri Anand Kumar | Literatura i Educació | Bihar |
47 | Shri Arvind Kumar | Ciència i enginyeria | Uttar Pradesh |
48 | Shri Domar Singh Kunvar | Art | Chhattisgarh |
49 | Shri Risingbor Kurkalang | Art | Meghalaya |
50 | Sra Hirabai Lobi | Treball Social | Gujarat |
51 | Shri Moolchand Lodha | Treball Social | Rajasthan |
52 | Sra Rani Machaia | Art | Karnataka |
53 | Shri Ajay Kumar Mandavi | Art | Chhattisgarh |
54 | Shri Prabhakar Bhanudas Mande | Literatura i Educació | Maharashtra |
55 | Shri Gajanan Jagannath Mane | Treball Social | Maharashtra |
56 | Shri Antaryami Mishra | Literatura i Educació | Odisha |
57 | Shri Nadoja Pindipapanahalli Munivenkatappa | Art | Karnataka |
58 | Prof. (Dr.) Mahendra Pal | Ciència i enginyeria | Gujarat |
59 | Shri Uma Shankar Pandey | Treball Social | Uttar Pradesh |
60 | Shri Ramesh Parmar i la Sra. Shanti Parmar *(Duo) | Art | Madhya Pradesh |
61 | Dr Nalini Parthasarathi | Medicina | Pondicherry |
62 | Shri Hanumantha Rao Pasupuleti | Medicina | Telangana |
63 | Shri Ramesh Patange | Literatura i Educació | Maharashtra |
64 | Sra Krishna Patel | Art | Odisha |
65 | Shri K Kalyanasundaram Pillai | Art | Tamil Nadu |
66 | Shri VP Appukuttan Poduval | Treball Social | Kerala |
67 | Shri Kapil Dev Prasad | Art | Bihar |
68 | Shri SRD Prasad | Sports | Kerala |
69 | Shri Shah Rasheed Ahmed Quadri | Art | Karnataka |
70 | Shri CV Raju | Art | Andhra Pradesh |
71 | Shri Bakshi Ram | Ciència i enginyeria | Haryana |
72 | Shri Cheruvayal K Raman | Altres – Agricultura | Kerala |
73 | Sra Sujatha Ramdorai | Ciència i enginyeria | Canadà |
74 | Shri Abbareddy Nageswara Rao | Ciència i enginyeria | Andhra Pradesh |
75 | Shri Pareshbhai Rathwa | Art | Gujarat |
76 | Shri B Ramakrishna Reddy | Literatura i Educació | Telangana |
77 | Shri Mangala Kanti Roy | Art | West Bengal |
78 | Sra. KC Runremsangi | Art | Mizoram |
79 | Shri Vadivel Gopal i Shri Masi Sadaiyan *(Duo) | Treball Social | Tamil Nadu |
80 | Shri Manoranjan Sahu | Medicina | Uttar Pradesh |
81 | Shri Patayat Sahu | Altres – Agricultura | Odisha |
82 | Shri Ritwik Sanyal | Art | Uttar Pradesh |
83 | Shri Kota Satchidananda Sastry | Art | Andhra Pradesh |
84 | Shri Sankurathri Chandra Sekhar | Treball Social | Andhra Pradesh |
85 | Shri K Shanathoiba Sharma | Sports | Manipur |
86 | Shri Nekram Sharma | Altres – Agricultura | Himachal Pradesh |
87 | Shri Gurcharan Singh | Sports | Delhi |
88 | Shri Laxman Singh | Treball Social | Rajasthan |
89 | Shri Mohan Singh | Literatura i Educació | Jammu i Caixmir |
90 | Shri Thounaojam Chaoba Singh | Afers públics | Manipur |
91 | Shri Prakash Chandra Sood | Literatura i Educació | Andhra Pradesh |
92 | Sra Neihunuo Sorhie | Art | Nagaland |
93 | Dr. Janum Singh Soy | Literatura i Educació | Jharkhand |
94 | Shri Kushok Thiksey Nawang Chamba Stanzin | Altres – Espiritualisme | Ladakh |
95 | Shri S Subbaraman | Altres – Arqueologia | Karnataka |
96 | Shri Moa Subong | Art | Nagaland |
97 | Shri Palam Kalyana Sundaram | Treball Social | Tamil Nadu |
98 | Sra. Raveena Ravi Tandon | Art | Maharashtra |
99 | Shri Vishwanath Prasad Tiwari | Literatura i Educació | Uttar Pradesh |
100 | Shri Dhaniram Toto | Literatura i Educació | West Bengal |
101 | Shri Tula Ram Upreti | Altres – Agricultura | Sikkim |
102 | Dr. Gopalsamy Veluchamy | Medicina | Tamil Nadu |
103 | Dr. Ishwar Chander Verma | Medicina | Delhi |
104 | Sra Coomi Nariman Wadia | Art | Maharashtra |
105 | Shri Karma Wangchu (pòstum) | Treball Social | Arunachal Pradesh |
106 | Shri Ghulam Muhammad Zaz | Art | Jammu i Caixmir |
Nota: * En el cas de Duo, el Premi es compta com un.
(Font: Notificació MHA https://www.padmaawards.gov.in/Content/PadmaAwardees2023.pdf)